logo
logo

Tüplü Dalış Malzemeleri

info-image

Uwatec Aladin Pro Dalış Bilgisayarı

Teknik bilgiler:

– Bühlmann ZH-L8/ADT hesap algoritması.

– Metrik ölçü sistemi.

– Dalış sırasında ekranda gösterilen bilgiler: geçen dalış süresi, o anki derinlik, o dalışta inilen maksimum derinlik, deco-stop yapmadan o derinlikte geçirilebilecek kalan süre (derinlik değiştikçe güncellenir), hızlı çıkış uyarısı, çıkış oranı, deco-stop gerekiyorsa ilk deco-stop’un derinliği ve süresi ile o andan itibaren yüzeye çıkana kadar geçecek zaman bilgisi.

– Logbook özelliği: Son 20 dalış ile ilgili dalış süresi ve maksimum derinlik bilgilerini ekranda görebilme (dalış yapmıyorken).

– Bilgisayara bağlandığında son 37 dalışı ve 200 dakikalık dalış profilini 20 saniyelik aralıklar ile görebilme (ayrıca sağlanması gereken PC bağlantı kablosu ve yazılım gerektirir).

– Dalış planlayıcısı. – “No Fly” (uçağa binmeden önce beklenmesi gereken süre) hesaplama ve dalış yapılmadığı sürece bilgisayar açıldığında gösterme.

– “Desaturation” (peşpeşe yapılan dalışlardan vücutta biriken azot gazının ne zaman tam olarak temizlenmiş olacağı) bilgisi. Bu bilgi örneğin seyahat gibi, irtifanın değişmesi durumunda son irtifa bilgisine göre güncellenir.

– Su ile temas ettiğinde otomatik olarak açılma ve dalışa hazır duruma gelme.

– İrtifa dalışları için gerekli irtifa değerini otomatik olarak ölçme ve dalış hesaplarını bu bilgiye göre yapma (0-3 irtifa sistemine göre).

– Hızlı yükselme ikazı (sesli ve görüntülü).

– SOS modu: bir deco stop’un atlanması durumunda bilgisayar kendisini 24 saat süre ile kilitleyerek dalgıcı bu süre içinde dalış yapmaması için uyarır.

– Yüzey zamanı uyarısı: Bir sonraki dalışa kadar beklenmesi gereken süreyi gösterir.

– Kabarcık uyarısı: Bir deko duruşunun atlanması, hızlı çıkış vs sonucu olarak bilgisayarın dokularda kabarcık olabileceği sonucuna varması durumunda bir sonraki dalışa kadar yüzeyde geçirilmesi (beklenmesi) gereken yüzey zamanı uyarısı.

Yürek Taşıyan Yollarda Yürüyen Bir Gezgin

Celal Buğra Demirel

www.bugrademirel.com

Comments are closed.