logo
logo

Benim Gözümden Dağlar

 

Benim Gözümden Dağlar

20/11/2013 Çarşamba saat 17:10

Dedi ki;

“ Onun varlığına dokunmayı

Yani ruhuna dokunmayı

Onun yanındayken bile özlüyorum…”

Tatil Yolunda Biraz Dursak

Çocukluğumda babam ve annemle beraber arabamızla, tatil yollarına, sanki bir düşün içersine gider gibi giderdik. Düşte gibiydik, çünkü küçük ben arka koltukta annemin bir saraya dönüştürdüğü yatağımdan arabanın camına yansıyan, gökyüzünün ve güneşin bilinen renklerinden farklı renklerini, telgraf tellerinin direklerinde bulunan devasa leylek yuvalarını bana göre çok büyük, heybetli gözüken yüce dağları izlerdim.

Nerede yüksek ve heybetli bir dağ görsem çılgına döner;

Biraz şurada dursak ben size hemen bunun tepesine çıkıp el sallarım der ve babamla annemin olum olur mu öyle şey, oraya çıkman günler sürer diyerek gülümsemelerine neden olurdum. Ben yine de ısrarla inanın gerçekten bırakın çıkıp geleyim derdim…

İşte böyle başladı dünyanın denge merkezleri olarak Yüce Yaratıcı tarafından yaratılan ve yürürken size farklı farklı hikayeler anlatan dağlardaki yürek taşıyan yollardaki yürüyüşüm. 

DAĞLARDAKİ YÜREK TAŞIYAN YOLLARIN GÜNCESİ

*14/12/2013 – 15/12/2013 – Kartepe 1.699 metre zirve

2013 yılında değerli kardeşim Burak Saral ile birlikte kampçılık eğitimi ile başlayan ilkyardım eğitimlerine kadar genişleyen eğitimler eşliğinde, tecrübelerimiz doğrultusunda Burak Saral organizasyonunda 6 dağ 6 zirve programı ile şimdi el sallama vakti diyerek yola çıktım.

İlk olarak programımızdaki antrenman noktalarından olan Kartepe faaliyetimiz; Cumartesi sabah 2 sularında yoğun kar ile kaplanmış ve aracımızın artık ilerleyememesi nedeni ile Kuzu Yaylasının girişine aracımızı bırakıp 4km yukarı yürümemiz ile başladı.

Dağ evi şeklinde yapılmış otantik bir ortamda yemek hizmeti de verilen bir lokantanın yakınında zifiri karanlıkta farkında olmadan, Kurt Seyid ve Şura dizisinin savaş sahnelerinin çekildiği setin tam ortasına, küreklerle karları kazarak çadırlarımızı kurduk ve sabahın enerjisi ile uyanmak için bir kaç saat uykuya daldık


Sabah uyanıp çadırlarımızdan gelen kamp ocakları ile pişirdiğimiz bize enerji sağlayacak güzel yemek kokuları eşliğinde kahvaltılarımızı yaptık.

Ardından karda düşme kalkma çalışmalarını tamamlayıp zirve yürüyüşümüze başladık.

Ve sonunda çok uzun ve zorlu bir yürüyüşün ardından zirve!..

Her zirvenin bir geri dönüşü vardır felsefesi ile zirveden yaptığımız keyifli seyir sonrası ufak bir soluklanmanın ardından tekrar kamp alanına yürüyüş.

Akşam biraz ısınmayı hak etmenin mutluluğu ile kuzine başında çaylarımızı yudumladık. Sonrasında tekrar çadırlara uyku zamanı.

azar günü çadırlarımızı toplayıp aracımıza doğru yol almaya başladık.

Derken 6 zirve 6 dağ programına erken bir veda

Derken çok dikkatsizce yürüdüğüm, faaliyetin bitmesinin getirdiği dikkat dağılmasıyla bir anda, sırtımda çantamdaki 70kg ağırlık ile kayarak kolumun üzerine düştüm. Ve düştüğüm an el bileğimin kırıldığını hissettim.

Kafamdan o an acı yerine diğer zirveleri yapamayacak olmamın hüznü vardı.

Bu faaliyette unutamadığım tek şey;

Kafama kazınan ve tekrar iyileşip yürüyeceğim dememe neden olan, grubun neşesini o anda bile bozmadığımız , Kardeşim dağlardaki Yürek Taşıyan Yollardaki sevgili dağ bodyim  Burak Saral ‘ın bana acımı unutturan hareketi oldu. Çantamı sırtında kendi çantası olmasına rağmen hiç neşesini bozmadan sırtladı . O an ne acı kaldı ne de hüzün. Tek kalan şey yürümeye devam.

İstanbul’a döndüğümüzde yoğun doktor görüşmeleri sonucu son anda ameliyat olmaktan yırtarak iyileşme sürecim başladı.

 

 

El bileğimin kırılması bana daha çok öğrenmek daha dikkatli davranmak konusunda bir çok şey öğretti. Bu talihsiz kazadan sonra bir an olsun hedeflediğim dağ programında düşlerimi hiç değiştirmedim ve annemin, babamın desteği ile sürekli bana uyguladıkları fizik tedavi ile çok kısa bir sürede mucize gibi toparladım.

Yürek Taşıyan Yollarda Yürüyen Bir Gezgin

Celal Buğra Demirel

www.bugrademirel.com

Comments are closed.